Bölgemizde Europe in Kumluca Projesi Gerçekleştirildi


Bölgemizde Europe in Kumluca Projesi Gerçekleştirildi

KUMLUCADA AB
Projedeki öncelikli tema gençlerin katılımı ve Avrupa vatandaşlığıdır .Bu bağlamda ilk öncelikle gençlerin katılımını sağlamaktaki amacımız küçük beldemizde gençlerin sosyal açıdan gelişmemiş olmaları ve bu konuda imkanların kısıtlı olmasıdır.Diğer öncelikli temamız Avrupalılık bilincinin arttırılmasıdır. Bunu seçmemizin nedeni de beldemizdeki gençlerin Avrupalılıkla ilgili bilgi edinebilecekleri tek kaynağın Almanya’daki gurbetçilerimizin onlara anlattıkları olup başka bir kaynaktan beslenemiyor olmalarıdır. Biz, Kumluca Esnaf Gençlik Ve Spor Kulübü Derneği olarak bu edinilen bilgilerin yetersiz olduğunu düşünerek gençlerin Avrupa vatandaşlığının nasıl bir şey olduğunu kavramalarını sağlamayı hedefledik.

Bunlarla birlikte gençlerin Avrupalılık bilinclerinin artması sayesinde ufuklarının genişlemesi ile önümüzdeki yıllarda beldemizi kalkındırmak için neler yapabileceğimizi konuşacağız ve planlayacağız.
• Tanışma ve Grup Oluşturma oyunları: Farklı kültürlerden gelen katılımcıları 7 günlük bu kısa değişim sırasında mümkün olan en kısa zamanda birbirleriyle tanıştırmak ve kaynaştırabilmek için ilk günden başlanarak isim oyunları ve buz kırıcı oyunlar oynanacaktır. Herkesin birbirini tanıması sonrası grup oluşturma ve takım dinamiği oyunlarına geçilecek bu oyunlar ile gençlerin grup içerisinde kendi yeteneklerini ve rollerini daha iyi kavramaları ve anlamaları sağlanacak. Bu sayede programın ilerleyen bölümlerindeki etkinliklerin daha uyum içerisinde gerçekleşmesi hedeflenmektedir.
• Kültürler Arası Gece: Her grubun kendi kültürlerinden örnekler sunacakları bu gece sayesinde gençler birbirlerinin kültürlerini daha yakından tanıma fırsatı yakalayacaklar. Herkesin farklılıklarına rağmen aynı zamanda eşit oldukları bilinci yerleşecektir. Kültürel farklılıklar sebebiyle oluşan önyargıları kırma noktasında da kültürler arası gece programımızın çok faydalı bir bölümü olacaktır
• Yerel Halkı Ziyaret: Bu çalışmada katılımcı gençlerin avrupalılık bilincinin artırılmasının yanında yerel halkı da projeye dahil ederek Avrupalılık bilincinin arttırılmasını sağlayacağız. Programda mümkün olduğunca yerel halkla iletişim içerisinde olunacak kahve, park, evler gibi halkın sıkça bulundukları yerler ziyaret edilerek yabancı konuklarla tanışmaları ve temasları sağlanacaktır.
• STK Fuarı: Bu çalışmada katılımcı STK’ ların birbirlerini tanımaları ve önümüzdeki dönemlerde ortak projeler yapılabilmesi için temeller atılması.
• Avrupa Gençliğinin Sorunları: Bu çalışmada küçük gruplar halinde çalışılarak katılımcı gençler ile birlikte Avrupa gençlerinin sorunlarını ortaya koyacağız. Bu sayede önümüzdeki dönemlerde yapılacak olan projeler için fikir oluşumu sağlanacaktır.
• Teknolojinin Hayatımızdaki Yeri: Katılımcı gençler ile birlikte teknolojinin hayatımızdaki yeri ve doğru kullanımı hakkında bilgi alışverişinde bulunulacaktır. Bununla hedeflenen avrupanın değişik yerlerinden gelen gençlerin bilinen imkanlardan birbirlerini haberdar etmeleridir. Bu projenin değerlendirme sonrası takibi büyük oranda internet üzerinden yapılacağından bu tartışma projenin sürdürülebililrliğine sağlayacağı katkı açısından da önemlidir.
• Aksu Çayı Şelalesine Tırmanış ve Kamp: Bu faaliyetteki en büyük amacımız katılımcı gençlerin doğaya karşı grup çalışmasıyla mücadele vermesi bununla birlikte beraber kamp yaparak birbirlerini daha iyi tanımalarını sağlamak.
Projenin teması AB’ye ilgilidir.Bu bilgi şöyledir:Beldemizdeki Avrupalılık bilincinin farkına varılmasıyla belde halkımızın AB gelişmesi,AB kurumları ve AB projeleri bilgi edinmek isteyecek ve bilgi edinmeye çalışacaklardır. Bu bilgi edinme doğrultusunda da gençlik projeleri yapabilmek için girişimler gerçekleştirecektir.

Kumluca Esnaf Gençlik ve Spor Kulübü Derneği şimdiye kadar belde gençleriyle bazı yerel faaliyetlerde bulunmuştur ve bu faaliyetlerini sürdürmektedir. Ancak beldede böyle bir uluslararası gençlik değişimi ilk defa yapılmaktadır.

Bu değişim sayesinde beldede bulunan imkanları kısıtlı gençler avrupalı akranlarıyla tanışarak AB ile kendilerine sunulan fırsatlardan haberdar olacaktır.

Kumluca’dan katılan gençler proje sonrasında da birlikteliklerini sürdürecek ve kazandıkları bu deneyimle birlikte yeni projeler üretmeye devam edeceklerdir. Bunu yaparken Kumluca Esnaf Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ve Kumluca Belediyesi ile birlikte çalışacak. Zaten varolan faaliyetlere veya yeni yapılacak olan faaliyetlere AB boyutu katarak iş ve proje üretmeye başlayacaklardır.

Öncelikle beldemizde Avrupa Birliğine karşı olan önyargılarının yok edilmesinin sağlanması bununla birlikte halkın ve öncelikle gençlerin AB bilincinin artması ve bunun dahilinde AB projelerine ilgi duyması beklenmektedir. Yapılacak olan Aksu Çayı Şelalesini tırmanmaları da kameraya çekilerek yerel ve ulusal basına sunulacaktır. İşte bu sunum gerçekleştiği takdirde ortaya farklı bir sinerji çıkacaktır. Bu farklı sinerjinin ortaya çıkmasının nedeni ise bahsi geçen Aksu Çayı Şelalesi ilimiz genelinde bilinmeyen bir şelaledir. Bu şelale Avrupadan gelecek katılımcılar ile ortaya çıkarıldığı taktirde, belde halkımız olsun merkezde yaşayan halk olsun bunu şaşkınlıkla karşılayacaklardır. Bu nedenle de ilk araştıracakları konu bunu finansa eden ve bu projenin nasıl gerçekleştiğidir. Bizler ev sahibi kuruluş olarak her fırsatta AB projeleri hakkında bilgi vererek. Bartın halkını bu tür projeler yapmaya teşfik etmiş olacağız.
Bolgemızde gerceklesen projemıze can alabalık aılesı olarak ev sahıplıgı yaptık ve romanya estonya ve slovenyadan gelen gruplarımıza yeme,ıcme,konaklama ve tanısma ve grup oyunları kulturler arası gece stk fuarı avrupalı genclerın sorunları gıbı aktıvasyon oyunlarındada ev sahıplıgı yapılmıstır ayrıca bolgemızı doga truzmına acmak adına yapılan bır belgesel fılm cekılmıstır

+ Yorumunuzu Yazın

+